Yunuslar HES

...Bu revizyonlar sonucunda projenin kamulaştırma maliyetleri önemli ölçüde azaltılmış, olumsuz sosyal ve çevresel etkiler en aza indirilmiştir.
 

Proje Bilgileri

İşveren: HES Enerji

Konum: Kastamonu

Durum: Tamamlandı 

 

Tasarım Detayları

Derivasyonlu Tip

Toplam Kurulu Güç 9 MW

Basınçlı CTP Boru

Değişken Akım (Transient) Analizleri

Basınç Düşürücü Vanalar (PRV) 

 

Proje Özeti

Derivasyonlu tipte bir hidroelektrik tesis olan Yunuslar Regülatörü ve HES projesi Batı Karadeniz Bölgesi'nde, Kastamonu ilinde Çatalzeytin İlçesi sınırları içerisinde, Akçay Deresi üzerinde bulunmaktadır. Proje, Akçay Deresi’nin 240 m ve 30 m kotları arasındaki potansiyeli değerlendirecek şekilde planlanmıştır.

Yunuslar HES projesinin ilk planlamasında proje iki kademeli olarak planlanmıştır. Her iki kademe de regülatör yapıları ile çevrilen akımlar kanal tesisleri aracılığıyla yükleme havuzlarına taşınmaktadır. Bu durumda projenin toplam kanal uzunluğu 14 km mertebesindedir. Projenin tesis edileceği bölgede bu kadar uzun bir kanal hattı, yükleme havuzu ve ulaşım yolları tesis edilmesi, çevreye önemli derecede zarar vereceği ayrıca çok maliyetli olacağı için proje formülasyonu Prosem Mühendislik tarafından yeniden çalışılmıştır.

Prosem Mühendislik tarafından yapılan arazi ve ofis çalışmaları neticesinde proje tek kademeye düşürülmüş, iletim hattı dere yatağının yanında gömülü tesis edilecek basınçlı CTP boru olarak tasarlanmış ve regülatörden çevrilen suların bu hat ile doğrudan türbinlere bağlanması alternatifinin daha ekonomik ve uygulanabilir olduğu sonucuna varılmıştır. Proje formülasyonu bu şekilde değiştirilerek revize yapılabilirlik raporu hazırlanmıştır. Bu revizyonlar sonucunda projenin kamulaştırma maliyetleri önemli ölçüde azaltılmış, olumsuz sosyal ve çevresel etkiler en aza indirilirmiştir.  Projenin iletim hattı 12 km uzunluğundadır ve dolayısıyla su koçu etkisi proje tasarımını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple, Prosem Mühendislik transient analysis yapılmıştır. Yapılan hesaplamalara göre CTP boru hattındaki basınç artışlarını makul seviyelerde tutabilmek amacıyla santral binasında ve iletim hattı üzerinde basınç düşürücü vanalar (PRV) tesis edilecektir.