Vizara HES

Prosem Mühendislik tarafından geliştirilen yeni proje formülasyonu sayesinde önemli miktarda maliyet ve zaman tasarrufu sağlanmıştır.
 

Proje Detayları

İşveren : Yılmaz Ulusoy Holding

Yer: Trabzon

Durum: Tamamlandı

 

Tasarım
Detayları

Toplam Kurulu Güç 9 MW

Rezervuar

Yüksek Regülatör

Uzun Cebri Boru

Su Darbesi Analizi

Çevreye Duyarlı Tasarım

 

 

Proje Özeti

Derivasyonlu tipte bir hidroelektrik tesis olan Vizara HES projesinin inşaatı devam etmekte ve 2012 yılı içerisinde ticari faaliyete geçmesi beklenmektedir. Proje Manahoz deresinin 1 548 m ile 1 271 m kotları arasındaki düşü potansiyelini değerlendirmek üzere inşa edilmektedir.

Vizara Hidroelektrik Santral Projesi
Vizara Hidroelektrik Santral Projesi

Fizibilete aşamasında iletim hattı kanal ve tünel olarak tasarlanan Vizara HES projesinin formülasyonu Prosem Mühendislik tarafından değiştirilerek 1.40 m çapında ve 4 km uzunluğunda gömülü cebri boru olarak projelendirilmiştir. Bu formülasyonun uygulanması ile regülatörden alınan su cebri boru vasıtasıyla direkt santrale aktarıldığından, yükleme havuzuna gerek kalmamış, bu sayede önemli miktarda maliyet ve zaman tasarrufu sağlanmıştır. Santralde tesis edilen iki adet Pelton tipi türbin ile basınç artış sorunu yaşanmadan uzun bir cebri boru hattıyla proje yapılabilmiştir. Talvegden 15 m yükseklikteki regülatörü sayesinde 5 saatlik depoya sahip olan proje, üretimini puant saatlere kaydırabilme şansına sahiptir.