Pülümür Barajı ve HES

Orijinal formülasyondaki nehir tipi baraj yapısının, yapılabilirlik çalışmaları kapsamında hazırlanan “Pülümür HES Kamulaştırma Ön İnceleme Raporu”nun sonucunda ekonomik olmayacağına karar verilince, çeşitli alternatifler üzerinde çalışılmış ve proje derivasyon tipli olarak değiştirilmiştir.
 

Proje Bilgileri

İşveren: Kenan Elektrik

Konum: Tunceli

Durum: Tamamlandı

 

Tasarım Detayları

Toplam Kurulu Güç 37 MW

SSB Regülatör

Çelik Cebri Boru

 

Proje Özeti

Pülümür Regülatörü ve HES, Tunceli ili Pülümür Deresi üzerinde bulunan derivasyon tipli bir hidroelektrik projesidir.

Orijinal formülasyondaki nehir tipi baraj yapısı, Tunceli şehir merkezi yakınında 65 m yüksekliğe ve 264 hm3 rezervuara sahip olarak planlanmıştır. Yapılabilirlik çalışmaları kapsamında hazırlanan “Pülümür HES Kamulaştırma Ön İnceleme Raporu”nun sonucunda kamulaştırma maliyetinin yaklaşık 50 Milyon $ tutacağı ve bu şekilde projenin yapılabilir olmayacağı belirlenmiş olup çeşitli alternatifler üzerinde çalışılmıştır. Son olarak, projenin derivasyon tipli regülatör, enerji tüneli, denge bacası, cebri boru ve santral binasından oluşan alternatife karar verilmiştir.

Pülümür HES, 42 m kret uzunluğuna sahip talvegten yüksekliği 22 m olan SSB (Silindirle Sıkıştırılmış Beton) gövdeli regülatöre sahiptir. Dolusavak 500 yıllık taşkın debisi olan 1022.67 m3/s için tasarlamıştır. Maksimum enerji üretimini elde etmek için, en yüksek düşü 7 kontrollü radyal kapaklı dolusavak aracılığı ile işletme su seviyesini maksimum taşkın su seviyesini eş tutarak sağlanmaktadır. Regülatör günlük regülasyonu sağlayabilecek 3 hm3 rezervuara sahiptir.

Sualma yapısı aracılığıyla alınan su, önce çökeltim havuzuna daha sonra da enerji tüneline yönlendirilmektedir. 4.5 km uzunluğundaki enerji tünelinde 2 adet yaklaşım tüneli bulunmaktadır. Tünel çapı, 30 cm'lik beton kaplama ile birlikte 4.40 m’dir. Santral binasından önce, su koçu etkisini engellemek amacıyla denge bacası inşa edilecektir. Dairesel denge bacasının, 6 metre çapında şaftı ve 30 metre çapında üst bölmesi vardır. 320 m uzunluğunda ve 4.00 metre çapında çelik cebri boru denge bacasını santral binasına bağlamaktadır. Santral binasında kurulu gücü toplam 23.30 MW olan 2  adet yatay eksenli Francis türbin bulunmaktadır.