Karabat HES

Projenin depolamalı alternatifi ile depolamasız alternatifini karşılaştırmak amacıyla çalışmalar yapılmıştır.
 

Proje Bilgileri

İşveren: Gözütok İnşaat

Konum: Erzurum

Durum: Tamamlandı 

 

Tasarım Detayları

Toplam Kurulu Güç 8 MW

U-PVC Boru Hattı

CTP Boru

 

Proje Özeti

Karabat HES projesi Alabalık Deresi’nin 2 530 m ile 2 229 m kotları arasındaki enerji potansiyelini işleyecek şekilde tasarlanmıştır.

Karabat HES Projesi regülatör yeri depolama yapmak için uygundur. Bu sebeple, projenin depolamalı alternatifi ile depolamasız alternatifini karşılaştırmak amacıyla çalışmalar yapılmış ve depolamalı alternatifin daha karlı olduğu belirlenmiştir.

Karabat HES projesinde depo yeri olarak regülatör aksı seçilmiştir. Regülatör aksında, Karabat HES Projesi’nin günlük ihtiyacından daha fazlasını depolayabilecek hacim bulunmaktadır. Karabat HES, günlük regülasyon sayesinde puant dönemde enerji üretecek, aynı zamanda da membadan gelen taşkın debilerini rezervuarında depolayarak daha sonradan enerji üretiminde kullanacaktır.

Baraj yapısı ile su alma yapısına çevrilen akımlar 5 km uzunluğunda 1.60 m çapında U-PVC boru hattı ile yükleme havuzuna iletilecektir. Yükleme havuzunda düzenlenen akım cebri boru aracılığıyla santral binası içerisindeki türbinlere iletilecektir. Cebri boru hattı toplam 2880 m uzunluğundadır ve maliyeti makul seviyelerde tutabilmek amacıyla basınçların uygun olduğu 2640 m uzunluğundaki bölüm CTP boru olarak planlanmıştır.