Hunut HES

Topografyanın dik olmasından dolayı kazı miktarlarının azaltılması amacı ile üç projede de yükleme havuzları dairesel olarak projelendirilmiştir.
 

Proje Bilgileri

İşveren : Gözütok Enerji

Konum : Erzurum

Durum : Tamamlandı

 

 

Tasarım Detayları

Derivasyonlu Tip

Toplam Kurulu Güç 36 MW

Proje Formülasyonu Geliştirme

Yapılabilirlik Çalışmaları

Teknik Değerlendirme Raporu

 

 

Proje Özeti

Hunut HES Projeleri Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Çoruh Nehri Havzası’nda, Çoruh Nehri’nin yan kolu olan Hunut (Çamlıkaya) Deresi üzerinde, Erzurum İli İspir İlçesi sınırları içinde yer almaktadır. Projeler planlama aşamasındadır.

Hunut-I HES Çamlıkaya Deresi’nin 1810 m ile 1665 m kotları arasındaki, Hunut-II HES 1667 m ile 1345.50 m kotları arasındaki ve Hunut-III HES Projesi de 1347.50-1130 m kotları arasındaki enerji potansiyelini değerlendirecek şekilde planlanmıştır. Topografyanın dik olmasından dolayı kazı miktarlarının azaltılması amacı ile üç projede de yükleme havuzları dairesel olarak projelendirilmiştir. Ayrıca iletim hattı betonarme kanal yerine CTP boru olarak tasarlanmıştır. Bu sayede iletim hattı imalatı süresinden önemli bir kazanç sağlanacaktır.

Hunut-I ve Hunut-III projelerinin debi ve düşü kademelerine dayanarak Francis Türbin kullanılmıştır. Bu iki projede minimum türbin debisi etkisini azaltabilmek amacıyla iki büyük bir küçük ünite türbin planlanmıştır. Hunut-II HES projesinin düşüsü ve debisi göz önüne alındığında bu proje için en uygun seçim Pelton Tipi türbindir. Hunut-II HES Projesi’nde 2 eşit kapasiteli Pelton Türbin kullanılmıştır.