Hemşin HES

Hemşin HES projeleri Hemşin Deresi’nin 345.00 m ile 285.00 m kotları arasındaki enerji potansiyelini değerlendirecek tesislerdir.
 

Proje Bilgileri

İşveren : BM Holding

Yer: Rize

Durum: Tamamlandı

 

Tasarım Detayları

Kurulu Güç 3 MW

Nehir Tipi Santral

Kaskat Projeler

Rezervuar

Yüksek Regülatör

 

 

Proje Özeti

Hemşin HES projeleri Karadeniz Bölgesi'nde, Rize İli Hemşin İlçesi sınırları içerisinde, Hemşin Deresi üzerinde bulunmaktadır. Hemşin HES projeleri 3 kademeli kaskat yerleşimli nehir tipi hidroelektrik tesislerdir. Hemşin I ve Hemşin III HES projelerinin inşasına 2011 yılı sonunda başlanmıştır.

Hemşin Deresi üzerinde 110.50 km2 yağış alanına sahip Hemşin I Regülatörü, Hemşin I HES'e, 105.00 km2 yağış alanına sahip Hemşin III Regülatörü de Hemşin III HES'e su çevirmektedir. Hemşin I - Hemşin III Regülatör ve HES projeleri Hemşin Deresi’nin 345.00 m ile 285.00 m kotları arasındaki enerji potansiyelini değerlendirecek tesislerdir. Her iki projede de iletim hattı bulunmayıp, regülatör gövdesi ile tutulan sular, gövdenin çok yakınında yer alan santrale cebri boru vasıtası ile iletilmektedir. Daha membada bulunan 345 m normal su seviyeli Hemşin III Regülatörü Hemşin Deresi’nin 335.00 m talveg kotunda tesis edilecektir. Tesisin planlanan üretimi yapabilmesi santral bölgesinde en derin yeri yaklaşık 11 m ve uzunluğu yaklaşık 450 m olan bir kuyruksuyu taraması ile sağlanmıştır. 288.50 m talveg kotunda tesis edilen 300 m normal su seviyeli Hemşin I Regülatöründe planlanan üretim kapasitesine ise santral mansabında yapılacak en derin yeri yaklaşık 4 m ve uzunluğu yaklaşık 150 m olan bir dere taraması ile ulaşılacaktır. Projelerin nehir tipi hidroelektrik tesisler olması sayesinde, olumsuz çevresel etkilerinin minumum seviyede tutulmasının yanı sıra oluşacak göl alanları ve basamaklı dolusavak yapıları ile kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yapılacak peyzaj çalışmalarına da katkı sağlanacaktır.