Güneşli-II HES

Yükleme havuzu çıkışında bulunan tehlike vanası aynı zamanda türbin giriş vanası olarak tasarlanmış, böylece ilave türbin giriş vanası maliyetinden tasarruf sağlanmıştır.
 

Proje Bilgileri

İşveren: Asya Enerji

Yer: Trabzon

Durum: Devam Ediyor

 

Tasarım Detayları

Derivasyonlu Tip

Toplam Kurulu Güç 13 MW

Tünel İçerisinde Günlük Depo

Kaplamasız Tünel

Dairesel Yükleme Havuzu

Tek Ünite Düşey Kaplan Türbin


 

 

Proje Özeti

Güneşli-II HES Solaklı Deresi üzerinde 155 – 103 m kotları arasındaki düşü kademesini değerlendiren derivasyonlu tipte bir hidroelektrik tesistir. Tesisin inşaatı devam etmekte olup 2012 yılı başında ticari faaliyete geçmesi planlanmaktadır.

Proje; regülatör yapıları, 3 300 m uzunluğunda serbest yüzey akışlı tünel, yükleme havuzu, vana odası, 220 m boyunda cebri boru, santral binası ve 140 m uzunluğunda kuyruksuyu kanalından oluşmaktadır. İletim yapısı tipi tünel olarak belirlenmiş ve projenin sosyal etkileri ve kamulaştırma maliyetleri minimuma indirilmiştir. Proje kapsamında 25 m çapında ve 18.40 m yüksekliğinde dairesel kesitli yükleme havuzu bulunmaktadır. Yükleme havuzunun dairesel seçilmesi ile kazı kübajı oldukça azaltılmış ve maliyet tasarrufu sağlanmıştır. Minimum türbin debisinin altındaki akımlar da yükleme havuzu ve tünelde depolanarak regülasyon oranının arttırılması amaçlanmıştır. Yükleme havuzu çıkışında bulunan tehlike vanası aynı zamanda türbin giriş vanası olarak tasarlanmış, böylece ilave türbin giriş vanası maliyetinden tasarruf sağlanmıştır. Santral binası içinde bulunan bir adet türbin, proje düşüsü ve debisi dikkate alınarak Kaplan tipinde seçilmiştir. Santral binasındaki derin kazılar; uygulama projesi Prosem Mühendislik tarafından yapılan kazık ve ankrajlı destek sistemi ile güvenle gerçekleştirilmiştir.