Esentepe HES

Gelen debi, enerji tüneli vasıtasıyla direkt olarak santrale iletildiği için yükleme havuzu ve cebri boru ihtiyacı ortadan kaldırılmıştır.
 

Proje Bilgileri

İşveren: Beha Elektrik

Konum: Trabzon

Durum: Devam Ediyor 

 

Tasarım Detayları

Toplam Kurulu Güç 16 MW

Basınç Düşürücü Vana (PRV)

 

 

 

 

Proje Özeti

Esentepe HES projesi, Karadeniz Bölgesi Trabzon ili Çaykara ilçesi sınırları içinde Ögene Deresi üzerinde bulunan bir projedir. Esentepe HES, 2 regülatör ve 1 santral binasından oluşmakta olup regülatörün drenaj alanı 137.27 km2’dir.

Büyük Dere’nin ve Balkodu Deresi’nin suları Irmak ve Oğlaklı regülatörleri ile çevrilmektedir. Çevrilen sular, enerji tüneli vasıtasıyla iki Francis türbine sahip santrallere iletilmektedir.

Esentepe HES, nüfusun ve işlenmiş tarım alanlarının sık olduğu bölgeye yakın olup, bu çerçevede kamulaştırma bedelleri dikkate alınarak iletim hattı basınçlı tünel olarak planlanmıştır. Gelen debi, enerji tüneli vasıtasıyla direkt olarak santrale iletildiği için yükleme havuzu ve cebri boru ihtiyacı ortadan kaldırılmıştır. Ek olarak, su koçu etkisini azaltmak için santral yapısına denge bacası yapmak yerine “Basınç Düşürücü Vana (PRV)” kullanılarak hem maliyetten hem de alandan tasarruf sağlanmıştır. Bu sayede, olumsuz çevresel etkiler, inşaat ve kamulaştırma bedelleri en aza indirilmiş olup proje tesislerinin hızlı ve efektif bir biçimde inşası sağlanmıştır. Su koçu etkisi ve sistem PRV uygulama hesaplarıyla ilgili çalışmalar da Prosem Mühendislik tarafından gerçekleştirilmiştir.