Elmalı HES

Orijinal formülasyondaki uzun serbest akışlı iletim kanalı, nehir hattının yanından geçecek olan basınçlı GRP boru hattıyla değiştirilerek inşaat maliyeti düşürülmüş, kamulaştırma miktarı azaltılmış ve inşaat süresinin kısalması sağlanmıştır.
 

Proje Bilgileri

İşveren: Bergün Elektrik

Konum: Erzurum

Durum: Devam Ediyor

 

Tasarım Detayları

Derivasyonlu Tip

Kurulu Güç 10 MW

Basınçlı GRP Boru

 

Proje Özeti

Elmalı HES, Doğu Anadolu Bölgesi Erzurum ili sınırları içinde Serçeme Deresi üzerinde derivasyonlu tipli bir hidroelektrik projesidir. Elmalı HES 1988 m – 1905 m kotları arasındaki enerji potansiyelini kullanmaktadır.

Proje, mevsimlik depo kapasitesine sahip Kuzgun Barajı ve HES’in mansabında bulunmaktadır. Orijinal formülasyondaki uzun serbest akışlı iletim kanalı, nehir hattının yanından geçecek olan basınçlı GRP boru hattıyla değiştirilerek inşaat maliyeti düşürülmüş, kamulaştırma miktarı azaltılmış ve inşaat süresinin kısalması sağlanmıştır. Elmalı HES optimum tasarım debisi (16.5 m3/s); Kuzgun HES tasarım debisine (23 m3/s) göre daha küçük olmasına karşın Kuzgun HES tarafından pik saatlerde dereye bırakılan su, Elmalı regülatörü rezervuarında efektif bir şekilde depolanabildiği için bu şekilde ekonomik olarak daha karlı bir proje olması sağlanmıştır.