Ceviz HES

Prosem Mühendislik tarafından yapılan çalışmalar sonucunda proje, tek regülatör, basınçlı iletim hattı ve tek santral yapısına indirgenerek daha yapılabilir hale getirilmiştir.
 

Proje Formülasyonu

İşveren: Arsan İnşaat

Konum: Eskişehir

Durum: Devam Ediyor 

 

Tasarım Detayları

Derivasyonlu Tip

Toplam Kurulu Güç 4 MW

CTP Boru

Basınçlı İletim Sistemi

 

Proje Özeti

Ceviz HES, Eskişehir sınırlarında bulunan Gürleyik deresi üzerinde tasarlanan derivasyon tipli bir hidroelektrik projesidir. Proje, 582 m ve 470 m kotları arasındaki düşüyü kullanacak ve 1956 yılında inşaatı tamamlanan Sarıyar Baraj rezervuarına kuyruk suyunu bırakacaktır.

Ceviz HES, Gürleyik deresinin 582 m ve 470 m kotları arasında bulunmaktadır. İlk formülasyonda proje Ceviz-1 ve Ceviz-2 olmak üzere iki kademeden oluşmakta olup sistem 2 regülatör, 2 iletim hattı, 2 yükleme havuzu, 2 cebri boru ve 2 santral binasından oluşmaktadır. Prosem Mühendislik tarafından yapılan çalışmalar sonucunda proje, tek regülatör, basınçlı iletim hattı ve tek santral yapısına indirgenerek daha yapılabilir hale getirilmiştir.

Kati proje formülasyonunda Ceviz Regülatörü ve HES projesi 12 m yüksekliğinde regülatör yapısı, 3.6 km uzunluğunda CTP basınçlı boru hattı ve santral binasından oluşmaktadır. Projede CTP boru, cebri boru olarak kullanılacak olup, boru içi basınç artışını sınırlandırmak için santral binası yakınına basınç düşürücü boru ve havuz inşa edilmesi gerekli görülmüştür. Santral binası içinde 2 adet Francis türbin bulunmaktadır.