Bagıştaş II Barajı ve HES

Prosem Mühendislik tarafından Unit Grup’a farklı projelerde müşavirlik hizmetleri verilmiştir.
 

Proje Bilgileri

İşveren : Unit Investment

Yer: Erzincan

Durum: Tamamlandı

 

Tasarım Detayları

Kurulu Güç : 50 MW

Teknik Değerlendirme Raporu

Yapılabilirlik Çalışmaları

 

Proje Özeti

Prosem Mühendislik tarafından Unit Investment'a farklı projelerde müşavirlik hizmetleri verilmiştir. Toplam 69 MW’lık hidroelektrik santral projesi için hidrolojik, hidrolik, optimizasyon ve işletme çalışmaları yapılmış, kuyruksuyu kazı optimizasyonu ve yapılabilirlik raporları hazırlanmıştır.

Bu projelerden, Erzincan ili İliç ilçesi sınırları içerisinde yapımı devam eden Bağıştaş II Barajı ve HES Projesi kapsamında yaklaşık 5 700 m uzunluğunda kuyruksuyu kazısı bulunmaktadır. Bu kuyruksuyu kazısı için mevcut proje firması tarafından bir çalışma yapılmıştır. Prosem Mühendislik, mevcut proje firmasının yapmış olduğu kuyruksuyu kazı çalışmasını hidrolik açıdan değerlendirmiştir. Bağıştaş Barajı’nın mansabında Adatepe Köprüsü bulunmakta, yapılacak dere kazısının sol sahilinden de dere boyunca demiryolu geçmektedir. Bu yapılara zarar vermeden, söz konusu kuyruksuyu kazısının, santralin tasarım debisindeki kuyruksuyu kotunu sağlayacak şekilde en düşük kazı hacmi ile yapılabilmesi için gereken kazı kesitleri ve güzergahı belirlenmiş, ilgili hidrolik hesaplar yapılmıştır.

Unit Investment için yapılan diğer çalışmalarda ise iki adet derivasyonlu tipte hidroelektrik tesis için su temini ve işletme çalışmaları yürütülmüştür. Projelerden biri için yapılabilirlik raporu hazırlanmıştır.