Angutlu I-II

Yapılaşma oranının fazla olduğu ilçe merkezinde yer alan Angutlu HES projelerinde, kamulaştırma maliyetleri de göz önüne alınarak iletim hatları basınçlı tünel olarak projelendirilmiştir.
 

Proje Bilgileri

İşveren: Türkerler İnşaat

Yer : Giresun

Durum: Devam Ediyor

 

Tasarım Detayları

Derivasyonlu Tip

Kurulu Güç: 24 MW

Enerji Tüneli

Su Darbesi Analizi

Basınç Sınırlama Vanaları

Kanat "Flap" Kapak

 

Proje Özeti

Angutlu HES Projeleri, Karadeniz Bölgesi'nde, Giresun İli Dereli İlçesi sınırları içerisinde bulunmakta olup Aksu Deresi’nin 220 m ile 100 m kotları arasında kaskat yerleşimli kurulmuş olan derivasyonlu tipte hidroelektrik tesislerdir. Aksu Deresi üzerinde 722 km2 yağış alanına sahip Angutlu – I Regülatörü Angutlu – I HES'e, 782 km2 yağış alanına sahip Angutlu – II Regülatörü ise Angutlu – II HES'e su çevirmektedir.

Her iki projenin formülasyonu benzer olup, regülatörler vasıtasıyla alınan sular basınçlı enerji tünelleri ile santral binasındaki 2 büyük 1 küçük yatay Francis tipteki ünitelerle türbinlenmektedir. Angutlu-I santralinin hemen mansabında ve Dereli ilçe merkezi yakınında yer alan Angutlu-II Regülatörü, dolusavağında tesis edilen 5 adet 8 m genişlikteki kanat kapaklar (flap gate) vasıtasıyla 680.94 m3/s’lik Q500 taşkın debisini geçirecek şekilde tasarlanmıştır. Yapılaşma oranının fazla olduğu ilçe merkezinde yer alan Angutlu HES projelerinde, kamulaştırma maliyetleri de göz önüne alınarak iletim hatları basınçlı tünel olarak projelendirilmiştir. Tünellerin basınçlı tasarlanması neticesinde yükleme havuzu ve cebri boru imalatlarına gerek kalmamış, uzun basınçlı tünel boyunca oluşacak su darbesi etkisini azaltabilmek için ise denge bacası yerine maliyet ve yer tasarrufu sağlayan “Basınç Sınırlama Vanaları” (PRV) tercih edilmiştir. Bu şekilde projelerin olumsuz çevresel etkileri ile inşaat ve kamulaştırma maliyetleri büyük oranda azaltılmış, proje tesislerinin sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapımı da temin edilmiştir. Santral binalarında tesis edilen basınç sınırlama vanalarının sisteme adaptasyonu ve ilgili su darbesi analizleri Prosem Mühendislik tarafından yapılmıştır.