Alaköprü Barajı ve HES

Alaköprü projesi, Kuzey Kıbrıs içme suyu, sulama ve enerji üretimi sağlayacak 86.5 hm3 aktif hacimli çok amaçlı bir rezervuara sahiptir.
 

Proje Bilgileri

İşveren: Boyut Grup Enerji

Konum: Mersin

Durum: Devam Ediyor 

 

Tasarım Detayları

Kurulu Güç 32 MW

Çok Amaçlı Rezervuar

Enerji Tüneli

 

Proje Özeti

Alaköprü HES, Türkiye’nin güney batısında Mersin ili Anamur ilçesi sınırları içinde bulunan Dragon Deresi üzerinde bulunmaktadır. Alaköprü Barajı üzerindeki 210 km2 drenaj alanına sahip santral binası, Alaköprü HES’e su çevirmektedir. 

Alaköprü projesi, Kuzey Kıbrıs içme suyu, sulama ve enerji üretimi sağlayacak 86.5 hm3 aktif hacimli çok amaçlı bir rezervuara sahiptir. Baraj, proje için gereken su ihtiyacını 260 m uzunluğunda bir enerji tüneli vasıtasıyla suyun çevrileceği kola iletmektedir. Prosem Mühendislik’in görevi, projenin enerji bölümünü tasarlamaktı. Enerji dışı ihtiyaçları sağlayarak gerçekleştirilen rezervuar simülasyonları ile optimum türbin kapasiteleri ve enerji gelirlerini maksimize etmek için gereken işletme prensipleri belirlenmiştir.

 Bu aşamalar sonucunda revize fizibilite raporu hazırlanmış olup, elektromekanik donanım sözleşmeli işleri uygun şekilde başlatılmıştır. Prosem Mühendislik sorumluluğunda olmayan enerji tüneli kati projeleri tamamlanmış olmasına rağmen, kaya örtüsü gereksinimleri tekrar değerlendirilmiş olup çelik kaplama uzunluğunun arttırılması gerekli görülmüştür.