Akın HES

Projelerin günlük depoya sahip olmasının sağladığı avantaj ile iki eşit güçte Francis tipi ünite, enerji kaybına yol açmadan kullanılabilecektir.
 

Proje Bilgileri

İşveren: Güngör Enerji

Konum: Giresun

Durum: Tamamlandı

 

Tasarım Detayları

Derivasyonlu Tip

Toplam Kurulu Güç 18 MW

Dairesel Yükleme Havuzu

Uzun İletim Tüneli

 

Proje Özeti

Akın HES Projesi Ahırlı Dere’nin (Pazarsuyu) 655 m ile 550 m kotları arasındaki düşü kademesini değerlendiren derivasyonlu tipte bir hidroelektrik tesistir. Projenin planlama, optimizasyon ve formülasyon belirleme işleri ayrıca finansal analizleri Prosem Mühendislik tarafından  hazırlanmıştır.

Akın HES Ahırlı Dere’nin 655 m ile 550 m kotları arasındaki enerji potansiyelini kullanmaktadır. Regülatör yapısı tarafından çevrilen akımlar 2470 m uzunluğunda 5.0 m iç çapında bir iletim tüneli aracılığıyla yükleme havuzuna taşınacaktır. Yükleme havuzunun tesis edileceği bölgede topografya oldukça diktir. Bu sebeple yükleme havuzu dairesel olarak planlanmış ve çapı da 15.00 m olarak belirlenmiştir. Bu projede iletim tüneli günlük depo olarak kullanılacak şekilde projelendirilerek, tünel boyunun uzun olmasından önemli bir fayda sağlanmıştır. Projelerin günlük depoya sahip olmasının sağladığı avantaj ile iki eşit güçte Francis tipi ünite, enerji kaybına yol açmadan kullanılabilecektir.